Andalūzija. Virgen Extra

View Original

Skanios Kalėdinės kalorijos

Andalūzijoje ateinančias Kalėdas skelbia ne „jingle bells“ melodijos prekybos centruose. Ir ne žaisliukais puoštos žaliaskarės eglės miestų aikštėse. Ir net ne Kalėdų Seniai, viliojantys užsukti į dovanų skyrių. Saldumynų parduotuvėlės, atsidarančios prieš žiemos šventes yra tikrieji Kalėdų šaukliai.

Montecados | ©laimafoto

Saldumynų parduotuvėlės skelbia Kalėdas

Vitrinose, krepšiuose ir ant specialių pakylų išdėlioti kalnai mantecados, polvorones, roscos de vino, almendras rellenas, borrachuelos, bolitos de coco, las hojaldrinas, almendras garrapiñadas, pan de cádiz, las alfajoras, dulches de conviento, torrijas, pestiños, turolate skelbia, kad Kalėdos tikrai ne už kalnų.

Skaniai kvepiančios parduotuvėlės atsidaro prieš kelis mėnesius iki švenčių, o sausio 7 dieną, po Trijų Karaių užsidaro, prieš tai paskelbusios „totalinį“ išpardavimą. Šiuos skanumynus pirmosios perka močiutės ir seneliai bei pradeda jais lepinti į svečius užsukusius anūkus jau spalio pradžioje.

Pasakojame apie kelis populiariausius saldumynus.

Montecados

Montecados toks savitas, kad jo neragavusiems, jis atrodo keistas – nei sausainis, nei biskvitas. Kramtant burnoje lieka keistas skonis ir pirmąkart ragaujant dažnai kyla klausimas: „Ką čia valgau, ar sausainis tikrai iškepęs?“. Saldumynai tokie populiarūs, kad juos draugai, pažįstami ar bendradarbiai dovanoja ir vaišina vieni kitus prieššventiniu laikotarpiu. Net nepajuntame, kaip mūsų namuose iki Kalėdų ima kauptis montecadų atsargos, nors patys sau jų neperkame. Jei gruodžio mėnesį per dieną nesuvalgai nors vieno montecado... na ne, taip net nebūna. Mūsų mieste yra net montecadų fabrikas! Jo savininkas Guillermo mums pasakoja savo istoriją ir rodo, kaip gaminami gaminami šie saldumynai.

Šio puslapio fotografės Laimos 2023 metais Antequera miestui kurta Kalėdų reklama

Montecados istorija

Mantecados būdavo gaminami žiemos pradžioje, kai atšalus orams prasidėdavo skerstuvių metas ir atsirasdavo švieži kiaulės taukai. Šie taukai virtuvėje naudoti plačiai: mėsos konservavimui, gaminant dešras ar zurrapa (kiaulienos paštetą), kepant sausainius.

Manoma, kad šis saldumynas atsirado Andalūzijoje, o du miestai - Estepa ir Antequera vis dar ginčija savo pirmumo teisę. Yra žinoma, kad Antequera miesto mantecados gamintojai tiekdavo šiuos saldumynus Ispanijos Karališkajam dvarui, o šiame mieste yra įsikūrusi ir bene žymiausia Andalūzijos mantecados gamykla „La Antequerana“.

Kol kas mantecados recepto atradėjomis laikomos vienuolės, kurios šį skanėstą kepdavo uždaruose vienuolynuose savo reikmėms ir pardavimui. Antequera supančioje derlingoje ir plačioje lygumoje (La Vega) nuo senų senovės buvo auginami kviečiai. Gyvulininkystė taip pat šiame krašte buvo plačiai paplitusi, todėl mantecados pirmieji galėjo pradėti gaminti ir paprasti valstiečiai, kurie turėjo visus pagrindinius produktus.

Reportažas iš saldumynų gamyklos:

Mantecados skonį suteikia įvairiausi įdarai, kurie įmaišomi į tešlą: malta migdolų, pistacijų, graikiškų ir žemės riešutų masė, cinamonas, vanilė, apelsinų vanduo. Iškepti mantecados labai trapūs, todėl kiekvienas sausainis suvyniojamas į popierėlį, o Kalėdoms puošnios popierinės ar skardinės dėžės pildomos įvairių skonių mantecados rinkiniais.

Šiais laikai mantecados gamintojai nėra priklausomi nuo skerstuvių laiko, todėl jie kepami ištisus metus,  šiuos saldėsius gamina ir didelės gamyklos ir mažos amatininkų kepyklėlės.

Turrón

Niekas nežino kas išrado šį saldų stebuklą, tačiau jis laikomas „labai ispanišku“.

Naminis turrón parduodamas vienoje Sevilijos kepyklėlėje | ©laimafoto

Viename iš pirmųjų paminėjimų 1582 m. rašoma, kad turonais (isp. turrón) buvo išmokami atlyginimai ir kyšiai valdininkams ir „svarbiems“ žmonėms.

Kai Alikantės savivaldybės valdininkus pričiupo šiam saldumynui išeikvojus nemažą miesto biudžeto dalį, karalius Pilypas II specialiu įsakymu apribojo turono pirkimus iki 50 svarų per metus.

Šio saldumyno receptai buvo tobulinami per amžius, o didžiausi gamybos centrai koncentravosi aplink Valenciją ir Alikantę - svarbiausiu turonų gamybos centru laikomas Jijona miestas. Saldumynas populiarus ir Andalūzijoje.

Turrón įvairovė | ©laimafoto

Klasikinis turonas turi tirpti burnoje „nekramtomas“, o gaminamas jis iš migdolų, kiaušinio baltymo ir medaus.

Taigi šis saldumynas yra tikrai sunkus, o 100 gr. turi beveik 500 kcal., tačiau tai nemažina jo populiarumo – paskaičiuota, kad Kalėdų laikotarpiu turonas sudaro daugiau nei du trečdalius visų suvartojamų saldainių dalies.

Andalūzijoje, Rute mieste yra El Museo del Turrón Artesano - turonų muziejus, kuris atviras nuo spalio spalio vidurio iki sausio pradžios.

Daugiau apie Kalėdų tradicijas Andalūzijoje skaitykite>>

Norite išragauti regioną garsinančius patiekalus ir gėrimus?

Kreipkitės į mus - sudarysime Jums gastronominės kelionės programą. Pageidaujant, lydėsime kelionės metu.
Padėsime susigaudyti gamybos procesuose, terminuose bei giliau pažinti ir pamilti Andalūziją per jos turtingą ir įvairią maisto kultūrą. 

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

See this content in the original post

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

See this social icon list in the original post