Fuente de Piedra dega rausvai
Šis sūraus vandens telkinys yra tikrai keistas. Pagal paviršiaus plotą būtų didžiausias Andalūzijos ežeras, tačiau kaip išmatuoti jo dydį, jeigu ežeras pusę metų būna išdžiuvęs? Kadangi šio telkinio vanduo yra sūrus, todėl jį dažnai priskiria ne prie ežerų, o prie lagūnų, kurių Ispanijoje iki šiol liko tik dvi. Yra ir tokių, kurie Fuente de Piedra tiesiog vadina pelke. Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi – čia perintiems flamingams rūpi ne telkinio pavadinimas, o jo gylis.
Šešių su puse kilometrų ilgio Fuente de Piedra yra beveik Andalūzijos centre, visai netoli greitkelio A 92, vedančio į Seviliją. Miestelio pakraštyje esanti Laguna yra gana keistos prigimties vandens telkinys – į plokščią, 1400 hektarų duburį suteka keliolikos aplinkinių šaltinių vandenys.
Vasarą lagūna baltuoja ir blizga druskos ir gipso danga - tai karščiausias ir sausiausias metų laikas, todėl vandens nelieka visai. Pirmasis vanduo anksčiau pasirodydavo prasidėjus lietaus sezonui lapkričio mėnesį, pastaraisiais metais dėl ekstremalios sausros lagūnoje net lietaus sezono metu vandens lygis būna labai žemas. Vasarį lagūnoje pasirodo flamingai.
Geriausias metais čia suskrenda perėti didžiausia flamingų kolonija Pirėnų pusiasalyje ir antra pagal dydį Europoje. Kartais suskaičiuojama net 35 000 besiporuojančių rožinių paukščių. Šioje kolonijoje užauga beveik pusė visų Viduržemio jūros vakarų dalyje gimusių flamingų jauniklių, taigi Fuente de Piedra ne veltui paskelbta Specialia paukščių apsaugos zona.
2022-2023 metai buvo labai sausi, lagūnoje vandens nebuvo visai, todėl nepasirodė ir flamingai. Šie paukščiai per dieną gali nuskristi apie 1200 kilometrų, todėl neradę vandens Fuente de Piedra lagūnoje, perskrido į tolimesnes Huelvos provincijos ar Portugalijos lagūnas arba perėjo Pietų Prancūzijos Camargue lagūnos druskynuose.
2024 metų vasario antroje pusėje lagūnoje vėl klega maždaug tūkstantis flamingų – vieni ruošiasi vestuvėms, kiti dar ilsisi laukdami daugiau vandens. Ir tai geras ženklas, nors šių paukščių elgesys sunkiai prognozuojamas – vieną rytą gali visi pakilti ir išskristi tik jiems vieniems žinoma kryptimi.
Lagūnos vandens lygis yra esminis faktorius, lemiantis flamingų perėjimą. Paukščiams reikia bent jau 30 centimetrų vandens, o dar geriau ir pusės metro. Flamingai minta tik vabzdžiais, jų lervomis, mikrodumbliais, pirmuonimis ir nedideliais moliuskais, kuriuose nėra beta karotino. Jeigu flamingai gyventų ir maitintųsi tik šioje lagūnoje - visą gyvenimą liktų baltos spalvos.
Tačiau perėjimo metu paukščiai maitinasi ne vien tik Fuente de Piedra planktonu ir vėžiagyviais, bet ir beveik 200 kilometrų spinduliu apskrenda kitas sūraus vandens pelkes.
Jei vanduo vasaros metu išdžiūsta per anksti – nelieka maisto, todėl suaugę paukščiai išskrenda, o lizduose palikti jaunikliai žūsta. Ši eko sistema yra labai pažeidžiama.
Pavasario pabaigoje Fuente de Piedra vėl pradeda džiūti ir jos paviršiuje kristalizuojasi druska, kuri buvo kasamas jau antikos laikais. Romėnų laikais medžiodavo ir flamingai - dėl liežuvėlio, kuris laikė delikatesu, daug kartų brangesniu už druską.
Liepos pabaigoje Fuente de Piedra flamingai išskrenda į Maroką žiemoti, todėl ežeras ištuštėja, jame nutyla paukščių balsai. Jei keliaujate po Andalūziją vasario – birželio mėnesiais, užsukite į lagūną pasigrožėti šiais gražiais ir triukšmingais paukščiais. Būtinai pasiimkite ir žiūronus, nes prie pačio vandens prieiti draudžiama, paukščius teks stebėti iš toliau. Draustinyje yra įrengtas informacijos centras, keli takai pasivaikščiojimui ir paukščių stebėjimo pavėsinės.
Aplink pagrindinę lagūną yra keletas mažesnių vandens telkinių, kuriuos gyvena gausybė kitų paukščių, pakrantėse roplinėja didelė vėžlių kolonija, siautėja pulkai triušių ir kiškių, taigi pasivaikščiodami per pusdienį susipažinsite su beveik visa vietos flora ir fauna.
Fuente de Piedra lagūnos lankytojų centras:
Su savimi pasiimkite žiūronus, sumuštinių ir arbatos – šiuos paukščius stebėti niekada nepabosta. Lagūna sekli – giliausia vieta siekia vos metrą, tačiau dėl geros nuotraukos bristi link perinčių flamingų nepatartina – už įsiveržimą į paukščių teritoriją gresia solidi 5000 eurų bauda. Užtenka kantriai palaukti stebėjimo būdelėje ir patys flamingai priartės papozuoti geram kadrui.⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?
Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.
Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!
Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.
Skaitykite kitas istorijas:
Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo: