Svarbiausios Andalūzijos katedros
Kai žmogus įsivaizduoja katedrą uoloje, uola nustoja būti tik akmenų krūva,- kartą pasakė Antoine'as de Saint-Exupery. Katedrų statybos reikalauja ne tik vaizduotės, bet ir milžiniškų išteklių bei laiko. Iš dabarties žvelgiant į Andalūzijos katedras, jos atrodo eklektiškai komponuotos, savyje talpinančios padrikas meno kūrinių kolekcijas, atliepiančios skirtingus istorinius laikotarpius bei architektūros stilius, o ir labai nutolusios nuo pirminės sumanytojų vizijos. Nepaisant to, Andalūzijoje skaičiuojama vienuolika iki mūsų dienų išlikusių katedrų. Trys jų saugomos UNESCO paveldo. Žvalgomės po svarbiausias.
Sevilijos katedra
Ši didžiausia gotikinė katedra pasaulyje ir įtraukta į UNESCO sąrašą ir per metus sulaukia 2 milijonų lankytojų. Šventyklos matmenys tikrai įspūdingi, nes didingumo buvo siekiama nuo pirmos statymo akimirkos. Statybų ambicijas iliustruoja ir 1401 metais ištarta garsioji frazė:
Pastatykime tokią katedrą, kad tie, kurie ją matys stovinčią, mus telaiko mus pamišėliais.
Baigta po šimtmečio ši katedta laikoma išskirtiniu Almohadų ir krikščioniškosios architektūros šedevru, kurioje dera gotikos, renesanso ir baroko elementai. Sevilijos Katedroje rasite Kristupo Kolumbo kapą, daugybę religinio meno kūrinių ir koplyčių. Užkilę į Giraldos bokštą, pradžioje buvusį mečetės minaretu, pasižvalgykite į Sevilijos miesto panoramas.
Kordobos mečetė - katedra
Buvusi antra didžiausia musulmonų mečetė pasaulyje po Mekos, 1236 metais Ferdinandui III užkariavus Kordobą, paversta krikščioniška šventykla, kurios cente XVI amžiuje tikrąja to žodžio prasme „įmontuota katedra“.
Taip islamo stilius čia susimaišė su vėlyvąja gotika, renesansu ir baroku. Nepaisant to, viduje esantis kolonų miškas išliko nepaliestas, tarsi simbolis, kad katalikų ir musulmonų dogmos šioje šventykloje iki šiol vaikšto susikibusios rankomis. Kordobos mečetė - katedra taip pat įtraukta į UNESCO sąrašą.
Granados katedra
Pirmoji Granados laikinoji vyskupija buvo įkurta 1492 m. Alhambroje, ir tik vėliau karalienė Izabelė nusprendė senojoje miesto mečetėje įkurti katedrą. Deja, katedros ji taip ir nepamatė, nes statybos vyko 200 metų. Jos norą įvykdė vaikaitis Karolis I, pastatęs ne tik pirmąją Granados, bet ir pirmąją renesansinę Ispanijos katedrą. Ši katedra gluminančiai didelė – tiek jos barokinio stiliaus fasadas, tiek ir interjeras.
Jos karališkoje koplyčioje ieškokite katalikų monarchų, Kastilijos Juanos I (vadinamos „la Loca“) ir jos vyro Pilypo I Gražiojo kapų.
Chaeno katedra
Žinote kas išduoda menininko genialumą? O gi tai, kaip dažnai jis yra kopijuojamas. Jei laikai save labai kietu ir originaliu, bet kiti tavęs nekopijuoja – visai gali būti, kad ir pats esi kopijuotojas. Na kažkaip taip.
Nemanau, kad esate daug girdėję apie Andrés de Vandelvira – renesanso laikų architektą iš Chaeno. Šis genijus sukūrė tokį puikų renesanso katedros prototipą, kad jo kopijos buvo nupastintos po visą pasaulį. Atrodo nieko įmantraus – stačiakampis, lotyniško kryžiaus formos planas su trimis navomis ir šoninėmis koplyčiomis, tačiau būtent toks modelis buvo pasirinktas statant Asunsjono, Malagos, Merida de Jukatano, Gvadalacharos, Oachakos, Pueblos, Morelijos, Meksiko, Limos, Sukre, Kusko, Havanos ir Gvatemalos Antigvos katedras.
Žinoma – visi kopijuotojai ginasi, kad nieko jie nekopijuoja, tačiau ekspertai nesiginčija, kad išvardintos Naujojo Pasaulio katedros yra tikrai labai panašios į Chaeno, kurios stilistiką suformavo de Vandelvira. Šis architektas taip pat suprojektavo gretimų miestų Ubeda ir Baeza pagrindinius renesanso stiliaus pastatus, todėl UNESCO į Paveldo sąrašą įtraukė abu šiuos miestus vienu punktu.
Malagos katedra irgi laikoma Chaeno katedros kopija, todėl architektūros gerbėjams siūlytume apžiūrėti abi, tuo labiau, kad jas skiria tik pora valandų smagaus pasivažinėjimo puikiais Andalūzijos greitkeliais.
Malagos katedra
1487 metais Malagą užkariavę katalikų karaliai nusprendė, kad Aljamos mečetės vietoje turi stovėti katedra. Kadangi lėšų tam neskyrė, jas reikėjo surinkti iš vietinių. Darbai prasidėjo tik 1528 metais, statybos truko daugiau nei 250 metų, o 1782 m. pietinis bokštas vis dar buvo nebaigtas. Nors lėšų baigti statybas atsirado, jos nutekėjo kita kryptimi. Viena legenda pasakoja, kad katedrai skirti pinigai buvo panaudoti padėti JAV Nepriklausomybės karams. Kita versija teigia, kad jie buvo naudojami tiesiant kelius, jungiančius Malagą su kitais miestais.
Ši nebaigta statyti katedra turi vieną bokštą, todėl pravardžiuojama „La Manquita“ – vienaranke.
Kadiso katedra
Ši katedra nėra nei didžiausia, nei seniausia Andalūzijoje. Jos unikalumas slypi kitur. Kadiso miestas yra vienas seniausių Vakarų Europos miestų, amžius garsėjo savo uostu, prekyba, turtais ir tuo, kad... neturėjo tokiam didžiam miestui pritinkančios katedros.
Tiesa, buvo keli bandymai katedras statyti, bet pirmąja 1517 metais nuplovė Atlante kilusi audra. O antrąją, Santa Cruz bažnyčią, po kelių dešimtmečių sugriovė plėšikaujantys anglų – olandų daliniai.
Taigi vėl teko ieškoti pakaitinės katedros, kuria ilgiems amžiams tapo San Juan De Dios bažnyčia. Tačiau negandos tuo nesibaigė. Laikui bėgant Kadisas prarado savo svarbą, todėl ilgus šimtmečius trūko pinigų ir miesto plėtrai ir naujos katedros statybai. Ir tik 1722 metais, gegužės 3 dieną, vyskupo Lorenco Armengualas iniciatyva ir miestelėnų suaukotų pinigų dėka buvo padėtas kertinis katedros akmuo.
Dabartinės katedros statybos vietoje išgriaustas ištisas kvartalas – buvo sukurta erdvė ne tik katedros pastatui, bet ir ją supančiai aikštei. Statybos truko ilgai. Naujoji Katedra pašventinta ir duris atvėrė tik 1838 metais.
Užlipus į Kadiso Katedros varpinės bokštą galima pasižvalgyti po miesto apylinkes, bet rekomenduojame nusileisti ir į kriptą, kuri yra vienintelė pasaulyje tokio dydžio kripta įrengta žemiau jūros lygio. Ši katedra matoma iš bet kurios Kadiso vietos, todėl yra laikoma vizualiniu miesto simboliu.
Baezos katedra
Baezos Dievo Motinos Gimimo katedra kartu su gretimais esančia seminarija bei universitetu sudaro renesansinį kompleksą, paskelbtą UNESCO paveldu. Jos istorija siekia XII amžių, tai viena iš seniausių Andalūzijos katedrų. Pastatyta ant buvusios mečetės pastatų renesanso stiliumi, apgriuvusi po Lisabonos žemės drebėjimo ir vėl atstatyta.
Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?
Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.
Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!
Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.
Skaitykite kitas istorijas:
Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:
Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato: