Andalūzija. Virgen Extra

View Original

Malagos „krepšininkas“

Vietiniai pritars, kad Malagos miestas turi tris pagrindinius simbolius: la biznaga – dirbtinė puokštė iš erškėčio ir jazmino žiedų, el boqueron – taip vietos gyventojai vadina ančiuvį ir el cenachero –šviežios žuvies pardavėją. Pirmieji du simboliai natūraliai įsitvirtino dėl savo neginčijamo žinomumo, tai žuvies pardavėjas tapo simboliu tik labai stiprios vietos valdžios „pagalbos“ dėka. Tam prisireikė daugiau nei šimto metų įvaizdžio kūrėjų pastangų.

El cenacho pardavėjo skulptūra Malagos centre | ©laimafoto

El cenacho buvo vadinamas plokščias iš tvirtų žolių supintas krepšys, taigi cenachero lietuviškai būtų galima vadinti „krepšininku“. Ilgą laiką šių žuvies pardavėjų darbas, o tuo labiau ir įvaizdis nebuvo labai romantiškas.

Cenachero dirbdavo jauni vyrukai, kurie šūkaudami ir dainuodami vaikštinėdavo Malagos gatvėmis taip pranešdami namų šeimininkėms, kad prie jų namų durų artėja dvi pintinės šviežios žuvies.

Pardavėjai dažniausiai išnešiodavo šviežius bokeronus (ančiuviai, kuriuos dar vadino Victorianos), o priklausomai nuo sezono į krepšius įsimesdavo sardinių, stauridžių, moliuskų ir net aštuonkojų. Kai kurie cenacheros garsėjo šmaikščiais reklaminiais tekstais, dainuškomis ar pasisveikinamais, tačiau dauguma jų buvo nuvargę vaikiai dėvintys prakaitu ir žuvimi dvokiančius rūbus ir užkimusiais balsais šūkaujantys nešvankybes.

1876 metais Malagos gubernatorius nutarė romantizuoti miesto įvaizdį ir paskalbė konkursą Malagą šlovinančiai poemai ir simboliui, kuriuo, jo manymu turėjo tapti žuvies pardavėjas. Dėl poemos svarbos dauguma pritarė, tačiau dėl žuvies pardavėjo romantizavimo kilo diskusijos.

El biznaguero, erškėčio ir jazmino žiedų puokščių pardavėjo skulptūra Malagos centre | ©laimafoto

Konkurse dalyvavo septyni tapytojai, o Leoncio Talaveros Žuvininką paskelbus nugalėtoju kilo naujas nepasitenkinimas. Na pavyzdžiui ir dėl to, kad įžūliai atrodantis vaikis su dviem krepšiais žuvų vaizduojamas gatvėje (manoma, kad Los Cristos), kurioje buvo įvykdyta žmogžudystė – apie tai byloja ženklas ant baltos namo sienos.

Karštos diskusijos ir protestai išėjo tik į naudą – cenachero tapo ne tik Malagos simboliu, bet ir turinčiu vardą personažu. Vietos dalininkai kopijavo naująjį žuvininko įvaizdį plakatuose, reklamose, miesto skelbimuose, malagėnai ilgainiui prie naujos ikonos priprato, o užsieniečiai žavėjosi šauniu vyruku nelabai suprasdami kas jis toks.

Cenachero įvaizdžio formavimas tęsėsi - pardavėjui pagerbti 1968 metais Malagoje buvo pastatyta skulptūra. Kelis dešimtmečius bronzinis, dviejų metrų aukščio cenachero buvo lydimas kritikos ir kilnojamas iš vienos rekonstruojamos aikštės į kitą, kol galų gale buvo paliktas stovėti Plaza de la Marina. Žuvininko skulptūros kopija stovi ir Mobile mieste (JAV Alabamos valstijoje) su kuriuo giminiuojasi Malaga.

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

Taip pat skaitykite:

See this gallery in the original post

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

See this content in the original post

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

See this social icon list in the original post