Andalūzija. Virgen Extra

View Original

Žydai Andalūzijoje

Andalūzija drąsiai save vadina trijų kultūrų ir religijų teritorija. Žydai dabartinės Ispanijos teritorijoje atsirado dar Romos Imperijos laikais, ilgą laiką taikiai sugyveno su krikščioniais vizigotais, VIII amžiuje Pirėnų pusiasalyje pasirodę maurai pridėjo į šį katilą trečiąjį - musulmoniškos kultūros ir religijos ingredientą. Sekančius 800 metų visos trys kultūros ir religijos sugyveno pakankamai glaudžiai ir nekonfliktiškai - žinoma, viduramžių tolerancijos supratimo ribose.

Vienintelė išlikusi sinagoga Andalūzijoje  | Andalūzija. Virgen Extra

Didžiausi pokyčiai prasidėjo Katalikų karaliams nugalėjus musulmonų Granados karalystę – jau tais pačiais, 1492 metais kilo daug bėdų ne tik musulmonams, bet ir žydams – visus juos iš Andalūzijos tiesiog išvijo. Puošnias, įstabaus grožio musulmonų mečetes ilgainiui pritaikė krikščioniškoms pamaldoms, o kuklesnėms žydų sinagogoms teko antraplaniai vaidmenys.

Andalūzijoje iki šių dienų yra išlikusi TIK viena sinagoga – senoji Kordobos Sinagoga, Žydų kvartale. Manoma, kad visai neseniai Ubeda mieste atrasta dar viena. Ir nors pastaroji vadinama gražiai - Vandens Sinagoga, trūksta įrodymų šiai teorijai pagrįsti.

Calle Judios gatvėje, Kordoboje, sinagoga pastatyta gana vėlai – tik 1315 metais, todėl kaip maldos namai naudota tik 177 metus. Po žydų išvarymo pastatas virto ligonine, dar vėliau tapo batsiuvių gildijos būstine, kažkurį laiką pastate veikė net vaikų darželis.

Po kelis amžius trukusių transformacijų neliko jokių matomų žydų kultūros paveldo ženklų, todėl XIX amžiaus pabaigoje, vykdant eilinio remonto darbus ir atradus hebrajiškus rašmenis, kilo daug nuostabos.

Vietos valdžia netrukus perėmė naujai atrastą sinagogą iš vietos vyskupijos ir paskelbė ją nacionaliniu paminklu. Dėmesio! Tai įvyko 1885 metais! Nuo tada vyko restauracijos, kasinėjimai, remontai ir vėl restauracijos. Jų metu atrastos sinagogai priklaususios talmudo mokyklos, prausyklos liekanos, pagaliau - atradus romėnų laikų pastato liekanas kasinėjimai baigėsi.

Žvalgantis viduje galima stebėti kaip glaudžiai pinasi visos trys kultūros - jeigu ne įrašai hebrajų kalba, manytum, kad vaikštai po sena krikščionių vizigotų šventyklą, kurią dekoravo arabų architektas.

Daugiau istorijų iš Kordobos miesto:

See this gallery in the original post

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

See this content in the original post

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

See this social icon list in the original post