Kordobos Mečetė - Katedra žaliems
Žinote, koks dažnas po Andalūziją keliaujančių lietuvių klausimas? “Ar verta užsukti į... Gibraltarą?” Į jį vis dar neatsakėme – laikome įtampą iki pat finalinio švilpuko. O kol jo laukiate - paaiškinsime kodėl verta aplankyti Kordobos Mečetę – Katedrą.
Taigi ar tikrai tikrai verta?
Verta, jeigu kolekcionuojate oksimoronus ir esate girdėję apie Šriodingerio katę dėžėje. Nežinantiems paaiškinu – šis monumentas vienu metu yra vadinamas ir musulmoniška mečete ir krikščioniška katedra. Čia vyksta krikščioniškos mišios ir kitos religinės apeigos, o štai musulmonams apeigų vykdyti neleidžiama. „Tai nėra koks orouostas ar olimpinis kaimelis, kad reikėtų steigti ekumeninę erdvę ir bendrus maldos namus.“ – toks buvo Kordobos vyskupo atsakymas į musulmonų bendruomenės prašymą įsileisti juos į mečetės patalpas maldai. Taigi ši mečetė yra ir tuo pačiu ir nėra mečetė.
Verta, jeigu domitės architektūra. Vaikštinėdami po mečetės - katedros skliautais galėsite „gyvai“ stebėti architektūrines simbiozes, konvergencijas, adaptacijas ir net barbarišką požiūri į paveldą. Įsprausti krikščionišką altorių, chorą ir katedros skliautus į mečetės vidurį – čia tau ne antikinei skulptūrai nosį nudaužti. Atidesni architektūros mylėtojai ras daugybės romėnų, vizigotų, įvairių musulmonų dinastijų ir krikščionių vykdytų architektūrinių intervencijų pėdsakų. Beje, pats Šventosios Romos Imperatorius Karlas V su apmaudu prasitarė, kad „Jūs sunaikinote tai, kas buvo unikalu pasaulyje ir pastatėte tai, ką galima pamatyti visur“.
Verta, jeigu žavitės dydžiu ir paprastumu. Ilgą laiką tai buvo antra (po Mekos), o vėliau trečia (po Žydrosios mečetės Stambule pabaigimo) pagal dydį pasaulio mečetė. Mečetės viduje suskaičiuosite 1300 kolonų, 760 arkų, bendras plotas siekia 23 400 kv.m. Pastatas žavi besikartojančia paprastumo geometrija, nors yra praradęs natūralias spalvas. Mečetės viduryje galite rasti kambarį, kuriame spalvos yra atstatomos, todėl po arkų skliautais žaižaruoja visas spalvų margumynas - visi arabiški ornamentai anksčiau buvo dažomi.
Prieš einant į vidų pradžiai verta apeiti šį pastatą iš išorės. Tada ne tik suvoksite bendrą pastato dydį, bet ir galėsite suskaičiuoti spalvotais ornamentais puoštus įėjimo vartus. Jei juos visus nufotografuosite - turėsite puikią arabiškų durų ir vartų kolekciją.
Verta, jei tikite legendomis. Pasakojama, kad prie vienos iš mečetės kolonų buvo prirakintas krikščionių kalinys, kuris laukdamas savo mirties spėjo marmure nagais išbraižyti kryžių. Visai netoli yra kita kolona, per kurią pabraukus moneta pasklisdavo sieros kvapas. Manoma, kad ta kolona buvo pagaminta pragare. Ir dar – jei norite sutikti mylimąjį – turite atsigerti vandens iš fontano Fuente de Santa María del Patio de los Naranjos, kuris bėga iš vamzdžio visai šalia alyvmedžio. Anksčiau šis ritualas buvo rekomenduojamas moterims ir merginoms, tačiau šiais laikai tinka visiems beieškantiems partnerio ar partnerės...
Verta, nes įėjimo bilietas kainuoja tik 11 eurų, o įspūdžių patirsite daugybę. Galite pasiimti ir audiogidą, tačiau dauguma vaikštinėja tiesiog žvalgydamiesi ir dūsaudami...
Ir dar – generolas Frankas, dėkodamas arabams už suteiktą pagalbą pilietiniame kare jau buvo pasirengęs iškraustyti iš šios mečetės visus krikščioniškus atributus ir gražinti pastatą musulmonams, bet to padaryti neleido... UNESCO.
Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?
Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.
Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!
Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.
Gali būti įdomu:
Skaitykite kitas istorijas:
Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo: