San Lucar ramunėlė
Chereso vyno zona žemėlapyje išsidėsčiusi trikampiu: jo viršūnes žymi trys Kadiso provincijos miestai – Cheres de la Frontera, Puerto de Santa Maria ir Sanlúcar de Barrameda. Tik šioje teritorijoje ypatingas kalkinis dirvožemis, specifinis klimatas ir brandinimo būdas gali trijų rūšių vynuoges paversti chereso vardo vertu vynu. Unikalu tai, kad “chereso zonos” viduje gaminamas dar vienos rūšies vynas, kurį saugo atskiras, Manzanilla Sanlucar kilmės vardas.
Apie chereso vynus jau parašyti tūkstančiai tomų ir panašu, kad antra tiek dar bus parašyta, nes tema tikrai įdomi ir neišsemiama. Nesu labai didelis vyno ir kitų alkoholinių gėrimų gamybos žinovas, tačiau chereso gamyba man atrodo tikrai sudėtinga. Sakau gamyba, nes reikia gerai išmanyti vynų fermentaciją, alkoholio distiliaciją, maišymo ir brandinimo subtilybes, turėti begalę laiko proceso stebėjimui ir rezultato laukimui.
Kilmės vardo žymę turintiems (DO)* chereso vynams galima naudoti tik trijų veislių vynuoges – palomino fino, moscatel ir Pedro Ximenez. Vynuogės turi būti auginamas tik Chereso vynų trikampio zonoje, nors yra keli vynuogynai įsiterpę ir į kaimyninės Sevilijos provincijos teritoriją. Brandinti chereso vyną ypatingu criadera ir solera būdu galima tik trijuose miestuose: Sanlúcar, Cherese ir Puerto. Vieni teigia, kad šiuose miestuose susidaro ypatingos klimato sąlygos, nors labiau panašu, kad tradicija vynus brandinti tik čia susiformavo todėl, kad visi šie miestai turėjo uostus iš kurių vyno statinių prikrauti laivai pasklisdavo po visą pasaulį.
Sanlúcar mieste subrandintam vynui nuo 1964 metų oficialiai leidžiama vadintis manzanilla (DO)*. Šis miestas yra Gadalkivyro upės deltoje, kurioje dėl didelės drėgmės ir pakylančių stačiais krantų šlaitais Atlanto vėjų įtakos susidaro ypatingos klimato sąlygos. Jų dėka vynas Sanlúcar apylinkėse bręsta kiek kitaip ir pasižymi ypatingomis skonio savybėmis. Manzanilla ispaniškai reiškia ramunėlę. Niekas negali paaiškinti kodėl prigijo toks vardas, nes paprastai vynus vadina pagal jų gamybos vietą. Manzanilla bręsta ąžuolo statinėse, užklota storu mielių sluoksniu, kuris vadinamas velo de flor ir būtent jis apsaugo vyną nuo oro poveikio. Toks brandinimas vadinamas biologiniu. Įdomu ir tai, kad pelėsio grybelis pats susiformuoja amerikietiško ąžuolo statinėse, o nuo jo vynas įgauna lengvą pelėsio skonį ir kvapą.
Chereso vyno trikampyje yra 65 vyno daryklos. Iš jų trečdalis gamina manzanilla ir yra Sanlúcar mieste arba jo apylinkėse. Didžiausia ir labiausiai žinoma manzanilla darykla yra Bodegas Barbadillo. Šiandieną šiame nedideliame mieste Barbadillo šeimai priklauso 17 vyno daryklų, kurios išsidėsčiusios aplink Santjago pilį. 70 000 kv.m. pastatų plote gaminamas ir saugomas baltas vynas, vynas, manzanilla ir brendis.
Barbadillo darykloje gido lydimi galite pasivaikščioti ir pasižvalgyti po seniausios daryklos erdves, pavadintas skambiais vardais - La Catedral Arboledilla ir Bodega San Guillermo, susipažinti su sudėtingomis manzanilla ir brendžių gamybos technologijomis, o ekskursijos pabaigoje paragauti kelių rūšių vyno.
Nuoroda į daryklą>>
*DO ženklu - Denominación de Origen - Ispanijoje žymimi kilmės vardą turintys vynai ir kai kurie kiti maisto produktai.
Norite išragauti regioną garsinančius patiekalus ir gėrimus?
Kreipkitės į mus - sudarysime Jums gastronominės kelionės programą. Pageidaujant, lydėsime kelionės metu.
Padėsime susigaudyti gamybos procesuose, terminuose bei giliau pažinti ir pamilti Andalūziją per jos turtingą ir įvairią maisto kultūrą.
Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.
Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!
Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.
Skaitykite kitas istorijas:
Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo: