Heraklio nuotykiai Andalūzijoje
Andalūzijos herbe vaizduojamas raumeningas jaunuolis, stovintis tarp dviejų kolonų ir glostantis poros milžiniškų liūtų nugaras. Kolonas jungiančioje arkoje užrašyta: Dominator Hercules Fundador, ką lotynų kalbos žodynėlis verčia taip – Valdovas Herkulis Įkūrėjas. Taip, tai jis - Heraklis, arba Herkulis, kaip jį vadino romėnai. Po teisybei, šis vyras į Andalūziją atvyko vogti jaučių, tačiau tos pačios kelionės metu nepasikuklino atlikti ir aibės žygdarbių, kurie buvo įvertinti.
Iš visų 12 žygdarbių gal tik vienintelį - Augeo arklidžių išmėžimą galima būtų priskirti prie visuomenei naudingų, nors pasirinktas valymo būdas turėjo sukelti milžinišką ekologinę katastrofą. Visi kiti vienuolika „žygdarbių“ yra tiesiog ilgas sąrašas vagysčių, ginkluotų plėšimų ir žudymų. Tačiau šis vyras padarė ir daug gerų darbų, kurie surašyti ne mituose, o istorijos puslapiuose.
Pradėkim nuo to, kad Heraklis iš tiesų buvo finikiečių keliautojas, jūrininkas, turtingas pirklys ir naujos religijos kūrėjas vardu Melkartas.
Anot finikiečių istorijos Melkartas gal ir nebuvo galiūnas, tačiau garsėjo savo navigacijos gabumais. Maždaug prieš 3300 metų savo laivu įveikęs pavojingas Gibraltaro sąsiaurio sroves, palei Atlanto pakrantę įkūrė nedidelę Gadeso gyvenvietę, kuri ilgainiui išaugo į Kadiso miestą. Po trumpo karo su vietos karaliumi Gerión‘u finikiečiai atėmė iš jo prekybos monopolį brangiaisiais metalais ir jaučių odomis. Panašu, kad šis istorinis faktas ir yra aprašytas kaip dešimtasis Heraklio žygis – Geriono jaučių vagystė.
Kiek vėliau Melkarto vedami finikiečiai vienoje iš Guadalkivyro deltos salų įkūrė Hispalį – dabartinį Sevilijos miestą. Šis įvykis, žymiai svarbesnis žmonijai, nei vagystė, minima istorijos šaltiniuose.
Norint atplaukti į šiuolaikinio Kadiso pakrantę Heraklis turėjo įveikti, arba simboliškai perplėšti Viduržemio jūrą ir Atlanto vandenyną skyrusias uolas. Ilgainiui uolos tapo simbolinėmis kolonomis, glaudžiai siejamomis su finikiečių miesto Tyro šventykla.
Andalūzijoje iki šiol išliko daugybė sąsajų su Heraklio simbolika. Pradėkime nuo Andalūzijos herbo – ten pavaizduotas Heraklis, kolonos ir liūtai. Ispanijos herbe pavaizduotos tos pačios Heraklio kolonos, tik apvytos juosta su užrašu – Plus Ultra (Yra Daugiau).
Senojo pesetos pinigo, o iki šiol ir JAV dolerio ženklas yra būtent tų dviejų kolonų ir juostos stilizacija – du vertikalūs brūkšneliai, apvyti S formos kaspinu. Galų gale Heraklio dėka jautis tapo Ispanijos simboliu jau graikų laikais – jo pagrobtos raudonosios retinto karvės buvo atvežtos į Graikijos civilizacijos lopšį Mikėnus.
Yra manančių, kad Melkarto mauzoliejus yra kažkur Andalūzijoje, tačiau tikriausiai laidojimo vieta painiojama su finikiečių tradicija kiekvienoje naujoje kolonijoje pastatyti Melkarto šventyklą. Antikinės istorijos šaltiniuose, kad labai svarbi šventykla stovėjo kažkur Gadeso (šiuolaikinio Kadiso), pakrantėje arba netgi Sancti Petri saloje. Rašoma, kad ją puošė iš aukso padarytas alyvmedis, papuoštas smaragdais, o pakelta ant aukuro dieną naktį liepsnojo ugnis, rodžiusi kelią finikiečių laivams. Romėnų laikais ši šventyklą buvo patobulinta, kad atitiktų tų laikų dvasia ir pritaikytų senąjį Melkartą prie raumeningo Herkulio įvaizdžio.
Sankti Pietri ir La Barrosa paplūdimiuose galite pasivaikščioti Finikiečių maršrutu, kuris primena gerus Merkato - Heraklio darbus, o ne retinto karvių vagystę.
Vaikštinėdami šiuo maršrutu po pusiasalį rasite finikiečių istorinį palikimą primenančius informacinius stendus ir bronzines didvyrio Heraklio ir keliautojo Merkato skulptūras.
Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?
Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.
Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!
Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.
Skaitykite kitas istorijas:
Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:
Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato: