Sofrito. Ispanų virtuvės eliksyras (receptas)
Ispanišką sofrito galima apibūdinti kaip daržovių padažą bei daugumos troškinių, ryžainių (paelijos) ir patiekalų iš makaronų pagrindą. Jam ruošti naudojamas česnakas, svogūnas, žaliasis pipiras, raudona paprika ir pomidoras. Dažnai sofrito vadinamas kaip „šviesiai rudo atspalvio keptų daržovių ruošinys, o ne patiekalas savaime“. Tai bene populiariausia daržovių kepimo technika ne tik Ispanijoje, bet ir daugumoje Viduržemio jūros ir Lotynų Amerikos šalių virtuvėse.
Sofrito istorija
Pirmasis žinomas sofrito paminėtas apie 1324 m. Katalonijos regiono kulinarijos knygoje Libre de Sent Soví. Ši knyga yra viena seniausių Europoje, todėl nesiginčijama, kad sofrito kilmė Kataloniška, o pats sofrito - atėjęs net iš viduramžių. Vėliau panašus daržovių padažo kepimo būdas paplito Prancūzijoje (mirepoix), Italijoje (soffritto arba battuto), Portugalijoje (refogado). Ispanai šį padažą atnešė ir į savo kolonijas visoje Lotynų Amerikoje, kur jis iki šiol vadinamas sofrito, tuo tarpu Filipinuose jis randamas kaip ginisa.
Sofrito valgomas taip įvairiai, kaip įvairiai jis gali būti ruošiamas. Šiame padaže vėliau troškinama mėsa ar žuvis, į jį beriamos pupelės, ryžiai ir makaronai, pjaustomos bulvės. Kituose receptuose sofrito dedamas tik patiekalo gaminimo pabaigoje, o kartais jis valgomas šaltas kaip pagardas ar garnyras prie ant grotelių keptos mėsos ar žuvies.
Ir sevika ir gardu
Pasirodo, sofrito yra kur kas daugiau nei skani tradicija. Barselonos universiteto ir biomedicininių tyrimų centrų CIBEROBN ir CIBERDEM mokslininkų tyrimas mano, kad sofrito yra raktas į sveiką mitybą, kurią propaguoja Viduržemio jūros šalys. Lėtai kepant daržoves Virgen Extra alyvuogių aliejuje išsiskiria daug įvairių fenolio junginių ir didelis kiekis karotinoidų, o tai yra visapusė sveikatos stiprinimo priemonė.
Kai pirmą kartą su ispane drauge jos virtuvėje ruošėme sofrito, stebėjausi, kam ji prisipjaustė tiiiiek daržovių. Tik vėliau, kai ji ėmė traukti iš spintelės šaldymo indelius, supratau jos gudrybę. Pasirodo, ji pasiruošia sofrito bent 3-4 kartams! Lekiame gaminti sofrito, su kuriuo vėliau galėsite paruošti daugybę patiekalų!
Receptas. Sofrito. Daržovių padažas/ pagardas
👤Porcijos: 1 patiekalui, 4 žmonėms 🕓Pasiruošimo laikas: 10 min 🕓Pagaminimo laikas: 40 min
REKOMENDACIJOS IR VARIACIJOS
Papildomai galite rinktis salierus, morką, porą, cukiniją ar net baklažaną. Žinodami, kokiam patiekalui gaminate padažą: mėsos troškiniui, makaronams, daržovėms ar žuviai galite eksperimentuoti keisdami daržovių santykį sofrito.
Sofrito tikslas - praturtinti troškinius, ryžių patiekalus, suteikti galutiniam patiekalui, kad ir kokį jį planuojate ruošti, koncentruotą ir intensyvų skonį. Todėl gerai apgalvokite, ar norite naudoti ir kuriuos papildomus prieskonius ar aromatines žoleles. Paprastai rekomenduojama į sofrito dėti tik druską, o prieskoniais ir žolelėmis turtinti vėlesnes patiekalų versijas. Sofrito tikslas yra sustiprinti galutinio patiekalo skonį, o ne jį maskuoti.
Pagardinti padažą galite vienu ar du šaukštais pomidorų koncentrato ir šiek tiek maltų juodųjų pipirų.
Naudokite gerą Virgen Extra aliejų . Aliejus yra vienas iš pagrindinių Sofrito herojų.
Jei nemėgsta česnako, dėkite nepjaustytas skilteles tik pradėję kepti. Jis aliejui suteiks aromato, o kai apkeps – išimkite.
Jei pomidoras kelia rūgštingumą, jo galite atsisakyti. Vietoje jo, kad padažas gautųsi sultingas, tiesiog sutrinkite kelis didelius šaukštus jau iškeptos daržovių masės trintuvu kartu su puse stiklinės vandens arba skysto sultinio. Gautą tirštą masę supilkite atgal į keptuvę ir dar patroškinkite iki 5 min. (taip beja recepte dariau ir aš, nes troškintas pomidoras - didžiausias mano skrandžio priešas).
Ir ką daryti toliau? Eksperimentuokite! Patroškinkite šiame padaže mėsą, vištieną, tofu sūrį ar žuvį. Jei padažas atrodo per tirštas - galite drąsiai į jį šliūkštelėti gero naminio sultinio. Arba balto vyno. Toliau troškinkite jame makaronus, virkite ryžius. Dažykite į jį juodą duoną ar valgykite jį kaip garnyrą - tiek šitą, tiek šaltą.
Skanaus!
Skaitykite kitas istorijas:
Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo: