Receptas: Jūros lydeka “a la marinera” padaže

Šis patiekalas skaitomas Kūčių stalo patiekalu, nors yra mėgstamas ir valgomas tiek Naujųjų metų išvakarėse, tiek kitomis progomis. „Merluza a la marinera“ pavadinimą šmėžuojant galite rasti ir Andalūzijos restoranų meniu. O jį radus, labai kviečiu išbandyti. Asmeniškai man ši klasikinė baltos žuvies ir balto padažo sąjunga asocijuojasi su žilagalve senučiukų pora, ką tik po pietų ropojančia Viduržemio jūros promenada, meiliai susikibusia rankomis. Tokia tvirta, gardi ir tokia klasikinė…

Jūros lydeka “a la marinera” | ©laimafoto

Jūros lydeka (isp. merluza), dar Lietuvoje žinoma kaip hekas, yra viena iš tų žuvų, kurias galima paruošti įvairiausiais būdais. Ji neturi intensyvaus žuvies kvapo ir ašakų, o dėl baltos mėsos mėgstama visų šeimos narių. Be to, ši žuvis nebrangi, o ir sveika - turi mažai riebalų. Ispanijoje jūros lydeką perku šviežią ir visuomet paprašau ją išdaryti ir išfiliuoti.

Padažo a la marinera ingredinetų nedaug – svogūnas, baltas vynas, petražolės, langustinai ir moliuskai, Andalūzijoje vadinami almejas. Ir čia prasideda linksmoji pasiklydę vertime dalis. Langustinai į padažą dedami visai ne tie, kuriuos Lietuviai vadina langustinais. O moliuskų rūšį almejas google verčia kaip kiliminė danga su grioveliai  ar net putytė... Tad, kad nei vien putytė gaminant šį patiekalą nenukentėtų, kviečiu pažiūrėti į ingredientų nuotrauką žemiau ir jei tokių atitikmenų Lietuvos parduotuvėse rasite (net ir šaldytų) – rekomenduoju surizikuoti, nusipirkti ir išbandyti.


Receptas: Jūros lydeka “a la marinera” padaže

👤Porcijos: 4 vnt. 🕓Pagaminimo laikas: 30 min


INGREDIENTAI

GAMINIMO EIGA

  • Valome langustinus. Nuimame galvą ir kiautą, paliekame tik uodegėles. Peilio pagalba padarome nedidelį pjūvį nugaroje ir ištraukiame ten esančią žarnelę. 

  • Langustinų kiautus ir galvas suberiame į puodą su įkaitintu Virgen Extra aliejumi, jas pakepame, kol pasikeičia spalva, užpilame stikline vandens, paverdame 5 min., koštuvu atskiriame nuovirą, o kiautus ir galvas išmetame.

  • Supjaustome smulkiais kubeliais svogūną. Taip pat atskirai supjaustome ir sumaišome česnako skilteles ir petražoles. Įkaitiname keptuvę, įpilame Virgen Extra aliejaus, pakepiname svogūną, iki kol jis tampa skaidrus. Sudedame česnaką ir petražoles, pamaišome ir po maždaug minutės įberiame šaukštą miltų. Viską sumaišome ir pamažu pilame vyną. Jam šylant keptuvėje, pilame langustinų nuovirą. Padažą užkaitiname, kad nugaruotų alkoholis.

  • Sudedame žuvies gabalėlius, sulėtiname ugnį iki vidutinės, pridengiame keptuvę dangčiu ir troškiname žuvį padaže iki 5 min.

  • Sudedame langustinus ir moliuskus. Vėl pridengiame dangčiu ir dar troškiname 5 minutes. Paragaujame, ar reikia druskos (nes moliuskai savyje jos turi pakankamai, tad atsargiai su ja!)

  • Pabaigoje galite pabarstyti trupučiu kapotų petražolių.

  • Patiekiame į stalą dideliame dubenyje, valgome su duona, ją dažydami į padažą.

REKOMENDACIJOS IR VARIACIJOS

  • Jūrų lydeką galite pakeisti į bet kurią kitą baltą žuvį.

  • Langustinus galite pakeisti į krevetes, galite jų kiekį didinti / mažinti pagal skonį.

  • Almejas moliuskai savyje neturi daug mėsos, tačiau jų indėlis padaže didelis - jie aromatizuoja patiekalą ir suteikia jam išskirtinį “jūros” skonį.

  • Šviežia žuvis praranda mažiau svorio nei šaldyta, tad šviežia liks putlesnė ir storesnė.

  • Garnyrui galite rinktis keptas bulves ar net bulvių košę.

Skanaus!

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Previous
Previous

Sofrito. Ispanų virtuvės eliksyras (receptas)

Next
Next

Receptas: kūčių stalo sriuba “sopa de picadillo”