Romėnai pradėjo Andalūzijoje auginti kviečius ir vynmedžius. Arabai išmokė auginti sodus, įdiegė drėkinimą, tobulino alyvmedžių auginimą bei aliejaus gamybą. Pagrindiniai šio regiono patiekalai valgomi šaukštu, todėl mitybos tradicija vadinama „šaukšto“ virtuve. Atlantas ir Viduržemio jūra, kalnai, derlingos lygumos ir drėgni slėniai – visą tai rasite nukėlę garuojančio puodo dangtį.
Nelaikome savęs kulinarijos ekspertais ar maisto kritikais. Bendraujame su tais, kurie išmano vietos virtuvę ir pasakojame ką iš jų sužinojome.
Naujausios istorijos
Istorija apie Džono meilę apelsinams
Ne - ši istorija atsitiko ne mums - tokią ją papasakojo Juan Luis Vega. Istorija nutiko škotui Džonui McKenzie, kuris XIX amžiaus viduryje dirbo Chereso vynų pardavėju Bristolyje. Džonas turėjo labai jautrią uoslę, todėl dažnai eidavo į uostą pasitikti iš Chereso atplaukusių laivų, kad galėtų pasimėgauti... iš Andalūzijos kartu su jais atplaukusio užjūrio šalies aromato. Nuo kvapų mišinio jam tiesiog pakirsdavo kojas ir viskas baigėsi tuo, kad Džonas metė prekybą, sėdo į laivą ir išplaukė į Cheresą pasiaiškinti kas gi ten vyksta.
Malagos dešriokas
Na maždaug taip lietuviškai turėtume versti garsųjį Malagos gastronomijos šedevrą – „El Salchichón de Málaga“. Manote, kad dešros nevertos ypatingo dėmesio, nes yra tik mėsos atliekų prikimšti žarnokai? Gal kažkur taip ir yra, tačiau Malagos dešriokas yra tikrai kitoks - šis mėsos gaminys laikomas viena unikaliausių dešrų visoje Ispanijoje.
Kasdienės mojetės duok mums...
Jau pirmą kartą ragaujant kažkas pasirodė „ne taip“. Nei kepta, nei pusžalė, perpjovus - keistai trupanti, be plutelės. Ir spalva tokia, tarsi būtų ne kepta krosnyje o tik nuplikyta verdančiu vandeniu. Po kiek laiko paslaptis paaiškėjo – šią paplokščią bandelę prieš valgant reikia perpjauti ir pakepti arba skrudintuvėje arba net orkaitėje. Bent jau trumpam. O tada jau galima dėti ant pusryčių stalo. Ji vadinasi mollete de Antequera – Antekeros mojetė.
Mėsa Andalūzijoje. Praktiniai patarimai
Gūžčiojate pečiais skaitydami nesuprantamus patiekalų pavadinimus Andalūzijos restoranų meniu ar suglumstate regėdami prieš jus padėta visai ne tokį, kokio tikėjotės, patiekalą? Užsisakyti maistą savarankiškai svečioje šalyje jums padeda patirtis ir intuicija arba patiekalo nuotrauka šalia pavadinimo? Nenusiminkite, jūs ne vieni. Pabandykite patys paaiškinti andalūzui kas yra cepelinas, šaltiena ar koks paplūdimio čeburėkas! Taigi – nenuleiskite rankų ir nebadykite pirštu tik į pažįstamą paelją ar gazpacho. Pristatome įvadinį straipsnį, skirtą po Andalūziją savarankiškai susiruošusiam keliauti mėsėdžiui.
Ispaniškas užsiėmimas
Ilgalaikis saulėgrąžų gliaudymas sukelia gastritą, skrandžio opaligę, netgi apendicitą, gadina dantis ardo emalį, ant jų susidaro akmenų, dantys net gali imti trupėti. Sveikata lietuviui brangi, todėl saulėgrąžų gliaudymą tautiečiai seniai pakeitė sveikesniais įpročiais. Gliaudyti saulėgrąžas priekiniais dantimis ir spjaudyti lukštus sau po kojomis lietuviai buvo išmokę sovietmečiu, bet praėjus šiam laikotarpiui, užmaršty liko ir ši mada.
Apelsinai. Spaudžiam, kramtom ir uostom
Apelsinai yra ne tik skanūs, kvapnūs, bet ir naudingi. Apelsinų yra pačių įvairiausių – pasirodo, kad šių citrusinių priskaičiuojama net 600 veislių. Kaip pasirinkti tą tikrąjį, labiausiai Jums tinkantį? Girdėjote mitą apie antrosios, gerosios apelsino puselės paieškas?
Nuo galvos iki kojų - „hasta los andares“
Andalūzai artėjant Kalėdoms atleidžia „vadeles“ ir mėgaujasi maistu pilna burna. Taip susiklostė tradiciškai: žiemos pradžioje ant stalo atsirasdavę skerstuvių patiekalai leisdavo gerokai viršyti dienos kalorijų normą, o tuo pačiu padėdavo lengviau adaptuotis atvėsus orams.
Figa ne figa
Figos labai sveikos ir jų nauda žinoma nuo seniausių laikų, o šių vaisių viduje slepiasi siurprizas. Pasirodo figa yra ne vaisius, o „išverstas žiedas", kurio vidaus minkštime subręsta daugybė sėklų. Dar labiau nustebino pats figos žiedo apvaisinimo procesas.
Chumbo chumbo!!
Liepos – rugpjūčio mėnesiais Andalūzijoje galima nusipirkti keistų vaisių, kuriuos pardavėjas iš dėžės ima mūvėdamas pirštines, nulupa jų odelę ir pirkėjui atiduoda tik patį minkštimą. Tokia darbo sauga reikalinga todėl, nes tai kaktuso vaisius, kurio odelė padengta labai smulkiais, kibiais ir nematomais spygliukais, o jie skaudžiai dirgina odą. Todėl nečiupkite jų iš dėžės patys!
Tunas raudonasis. Valgyti žalią.
Tunas tunui nelygus. Ir tikrai, tunų yra įvairių, tačiau „tikrųjų“ yra vos 8 rūšys, priklausančios Thunnus genčiai. Ši žuvis yra plėšrūnas ir mitybos grandinėje dalijasi vietą su rykliais. Tačiau šis plėšrūnas irgi tampa medžiotojų grobiu, o didžiausi jo priešai yra orkos ir žmonės. Skaniausias, rečiausias ir todėl brangiausias yra paprastasis tunas, angliškai vadinamas bluefin tuna, o ispaniškai žinomas atún rojo – raudonojo tuno vardu. 2019 metais Japonijos sušių magnatas Kiyoshi Kimura žuvų aukcione už 278 kg sveriantį paprastąjį tuną sumokėjo 3,1 milijoną JAV dolerių. Tunas buvo suvalgytas žalias – supjaustytas mažais gabalėliais ir sudėtas į suši.
Dėmesio bitės!
Vaikščiodami priekalnėmis ar nacionalinių parkų žygeivių keliukais dažnai galite pamatyti štai tokį užrašą, skelbiantį prisibijoti bičių: ¡Atención Abejas! Andalūziškos bitės daug mažesnės nei lietuviškos, greitos, ir manoma, kad labai piktos. Todėl andalūzai rekomenduoja jų prisibijoti, nesiartinti prie avilių ir jų nepykdyti. Abejoju tokiais perspėjimais, nes mano balkone žydinčias gėles kasdien lanko bitės. Jos sau, aš sau, nesipykstame, bet pagarbaus atstumo prisilaikome.
Kalorijos gavėniai: Relleno De Carnaval
Relleno de Carnaval dešra yra Chaeno virtuvės šedevras. Į ją chaeniečiai deda tokią ingredientų įvairovę, kad ir patys nelabai žino, kas yra tie pagrindiniai ir kokias jų proporcijas reikėtų išsaugoti.
Sūdyta menkė ir kaip ją išdruskinti
Ispanijos turguose ir prekybos centruose kiekvieną dieną galima įsigyti puikios šviežios žuvies. Tad kam rinktis sūdytą menkę, kurios kaina, beje, yra tokia pati, kaip ir šviežios? O juk nupirktą žuvį dar teks kelias dienas išdruskinti, kad būtų galima ją paruošti? Kai tokius klausimus žiūrėdama į sūdytos menkės gabalą uždaviau žuvies prekeiviui turguje, labai greit gavau aistringą atsakymą: Bet skonis! Jis visiškai kitoks! (isp. ¡Pero el sabor es absolutamente distinto!)
Apie Lauro lapą
Kai dievas Apolonas įsimylėjo deivę Dafnę ir bandė ją suvilioti, Dafnė nepasidavė ir paprašė savo mamos Gajos pagalbos. Mama ją paslėpė, o vietoje dukros paliko lauro medį.
Naudingas riebalas. Ar taip būna?
Paradoksas, kad alyvuogių aliejaus Virgen Extra nauda sveikatai grindžiama tuo, kad šis aliejus yra...“naudingas“ riebalas.
Pomidorų gidas
Tikras geras pomidoras „pats sau fainas“ ir lėkštėje jam nereikalingi konkurentai. Šiek tiek druskos, alyvuogių aliejaus ir dieviškas skonis garantuotas. Pomidoras auginamas visuose žemynuose, jis yra antra labiausiai paplitusi ir vartojama daržovė pasaulyje, populiarumu nusileidžianti tik bulvei. Ispanijoje per metus vienas gyventojas suvalgo apie tryliką kilogramų pomidorų. Tad šiame straipsnyje papasakosiu apie ispaniškus pomidorus ir kaip iš jų pasigaminti salotas savo virtuvėje.
Kaip pasigaminti alyvuoges namuose?
Internete lietuvių kalba randu receptų, rekomenduojančių paimti vieną indelį žalių, kitą - juodų alyvuogių, marinuoti jas porą parų su česnakais, medumi, apelsinų sultimis, aliejumi su žolelėmis... ir gardumėlis! Bet jei tas alyvuoges nusiskynei nuo medžio? Kaip tuomet?