Sevilijos apelsinai Karališkam stalui

Viena legenda byloja, kad apelsinus iš Hesperidžių sodo pavogė ir į Iberijos pusiasalį atnešė legendinis graikų didvyris Herkulis. Šis didvyris prieš kokius 4000 metų įkūrė Sevilijos miestą, todėl apelsinmedis tapo šio miesto gyvuoju simboliu. Sevilijos gatvėse, parkuose ir kiemuose auga daugiau nei 60 000 apelsinmedžių, todėl šis miestas laikomas didžiausiu pasaulyje apelsinų sodu.

Aplesinai Sevilijoje | Andalūzija. Virgen Extra

Apelsinmedžiai prie Sevilijos katedros | ©laimafoto

Pavasarį apelsinmedžio žiedais (azahar) kvepia visas miestas, o apelsinai pradeda gelsti tik žiemos pradžioje. Pernokę apelsinai ant šakų gali kaboti iki vėlyvo pavasario, tačiau miesto komunalininkai juos nupurto anksčiau ir surenka.

Kiekvienais metais išvežamas beveik 6 milijonus kilogramų apelsinų derlius.

Tiesa, Sevilijoje auga karčiųjų apelsinų veislė, kurios vaisiai karčiai rūgštūs, todėl net ir labiausiai prinokusius, ką tik nuskintus nuo medžio mažai kas ryžtasi valgyti. Gatvėse surinkti vaisiai dėl didelio užterštumo naudojami tik pašarams, kosmetikos ingredientų gamybai arba perdirbami į trąšas ir biokurą.

Karčiuosius apelsinus į Europą atvežė Genujos pirkliai, o Sevilijoje jie paplito arabų valdymo laikais.

Apelsinai simbolizavo sodo šeimininko laimę ir gerovę, todėl XII amžiuje daugelis uždarų Sevilijos kiemų jau kvepėjo apelsinų žiedų aromatu.

Sevilijos katedros kiemas, kuris anksčiau priklausė mečetei iki šiol vadinamas Patio de los Naranjos – apelsinų kiemu, nors šie medžiai jame pasodinti vėlesniais laikais. Galutinai po miesto gatves ir parkus apelsinmedžiai išplito palyginti neseniai – 1974 metais Sevilioje augo tik 5000 medžių, taigi nuo to laiko jų skaičius išaugo šešis kartus!

Arabų laikais apelsinmedžiai buvo vertinami dėl žiedų, iš kurių gamindavo kvapnias esencijas ir aliejus. XVIII amžiuje iš Sevilijos karčiųjų gamino labai rūgštų džemą, kurį norėdamas apsaugoti savo jūreivius nuo skorbuto dideliais kiekiais pirko Britų laivynas. Jūreiviams pavojingą ligą sukeldavo vitamino C trūkumas, o apelsinų uogienėje šio vitamino tikrai gausu.

Apelsinmedžiai Sevilijos senamiestyje | ©laimafoto

„Real Alcázar“ karališkuose soduose Sevilijoje auga 1 053 apelsinmedžiai ir 39 citrinmedžiai, kurių derliaus nuėmimo sutartis kasmet sudaroma su specializuota įmone. Dalis nuimamas rankiniu būdu, maksimaliai apsaugant medžius šiuose istoriniuose soduose ir jų paveldo aplinką.

Prieš kelis metus buvo prisiminta tradicija nusiųsti kelias dėžes sode surinktų apelsinų į Bekingemo rūmus, kur Britų Karalienei virėjai pagamindavo kelis stiklainius karališkai rūgštaus džemo.

Nors ir duoda papildomo darbo vietos komunalininkams, tačiau miestui apelsinmedžiai tikrai naudingi – puikiai valo orą, sudaro šešėlį ir net slopina triukšmą. Be to - labai skaniai kvepia pavasarį ir o miestą puošia visus metus.

Pasigėrėjimui daugiau vaizdų iš Sevilijos miesto, pilno apelsinų:

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

O taip pat skaitykite:

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Previous
Previous

Palos. Rumbas į Indiją

Next
Next

Sevilijos pelkės